Slave Lake Sharks swimming hard at High Prairie meet

Katrina Owens
Lakeside Leader

The Slave Lake Sharks recently headed over to High Prairie on July 22nd for a swim meet and came back with a few personal best times and other good standings, as follows:
Grace Auger – nine/10 age group, 50 free – 3rd place – personal best time, 25 breast – 6th place, and 100 free – 6th place and personal best time.
Ethan Baril, 11/12 age group, 50 free – 2nd place, 50 back – 1st place and personal best time, 100 free – 1st place and personal best time, 200 IM – 1st place and personal best time and gold aggregate.
Shayla Baril, 50 free – 3rd place, 50 fly – 3rd place.
Ellie Friesen, 50 breast – 1st place and personal best time, 100 fly – 1st place and personal best time, 200 IM – 1st place and personal best time, 1500 free – 3rd place and personal best time, silver aggregate.
Taylor Friesen, 1500 free – 4th place and personal best time, 50 free – 7th place, 100 IM – 4th place, 100 breast – 2nd place and personal best time.
Soleil Pugliese, 25 back – 6th place and personal best time, 25 breast – 2nd place and 50 breast – 3rd place.
Dawson Taylor, 25 fly – 2nd place, 25 breast – 1st place and personal best time, 100 IM – 2nd place and personal best time, 50 breast – 1st place and silver aggregate.
Gryffin Taylor, 25 fly – 2nd place and personal best time, 100 IM – 1st place and personal best time, 50 fly – 1st place, 50 breast – 1st place and gold aggregate.
Ahlora Vekved, 50 free – 10th place, 25 fly – 7th place and personal best time, 25 back – 8th place and personal best time, 50 back – 6th place.
Emerson Vekved, 50 breast – 3rd place and personal best time, 100 IM – 2nd place and personal best time, 100 free – 2nd place and personal best time, 200 free – 1st place and personal best time.
Alexis Wheeler, 100 breast – 3rd place and personal best time, 200 free – 3rd place and personal best time.
Maggie Wilson, 25 free – 3rd place, 25 back – 3rd place, 25 breast – 2nd place and personal best time, 50 free – 1st place and personal best time, silver aggregate.

Relays:
Girls 14 & under 200m
Taylor Friesen, Ellie Friesen, Alexis Wheeler and Emerson Vekved placed 2nd in medley relay and 3rd in free relay.
Mixed 12 & under 200 medley relay
Soleil Pugliese, Gryffin Taylor, Ethan Baril and Grace Auger came in 2nd place.
Mixed 10 & under 100m free relay
Maggie Wilson, Dawson Taylor, Ahlora Vekved and Gryffin Taylor placed 1st.

 

 

Share this post